Chcesz robić nietuzinkowe zdjecia? Fotografowanie dronem to idealne rozwiązanie

Niewielkie, bezzałogowe statki latające, zwane inaczej dronami, cieszą się swoją popularnością już od dłuższego czasu. Używają ich zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy niecodziennych rozrywek. Planujesz zakup swojego drona? W takim razie zapoznaj się ze wskazówkami, jakie przygotowaliśmy poniżej. Wejdź w nowy wymiar fotografii z niezbędną do tego wiedzą.

Fotografia z wysokości — czym się charakteryzuje fotografia dronem?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Czym jest ekspozycja w fotografii dronem?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja, jak umieścić poszczególne elementy na zdjęciu robionym dronem?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Dobry dron — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując dron z kamerą, sprawdź przede wszystkim, jaką rozdzielczość posiada. Od tego zależna będzie jakość nagrywanych filmów i robionych zdjęć. Bardzo ważną kwestią jest także to, czy urządzenie posiada wbudowany stabilizator, który umożliwi nagrywanie obrazu bez zakłóceń. Jest to niezbędny element wyposażenia, zwłaszcza dla osób początkujących, które nie mają jeszcze zbyt dużego obycia z dronem podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Upewnij się także, czy urządzenie jest kompatybilne z różnymi kartami pamięci, dzięki którym będziesz mógł zapisać na nim jeszcze większą ilość zdjęć. 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Waleriana Kaczmarek

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Niewielkie, bezzałogowe statki latające, zwane inaczej dronami, cieszą się swoją popularnością już od dłuższego czasu. Używają ich zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy niecodziennych rozrywek. Planujesz zakup swojego drona? W takim razie zapoznaj się ze wskazówkami, jakie przygotowaliśmy poniżej. Wejdź w nowy wymiar fotografii z niezbędną do tego wiedzą.Fotografia z wysokości — czym się charakteryzuje fotografia dronem?Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.Czym jest eks...