Garść wiedzy na temat quadów

ATV (all - terrain vehicle), to znaczy quady, stały się w ciągu ostatniej dekady niesłychanie popularne w naszym kraju. Polacy uwielbiają dreszczyk emocji, który są im w stanie dostarczyć czterokołowce. Pojazdy te dają radę przejechać nawet przez bardzo trudne tereny. Dziś można je dostrzec nie tylko w lesie, ale również na ulicach. 

Czym tak naprawdę są ATV?

Quad jest pojazdem wyposażonym w cztery koła, czasami trzy. Napędzany jest silnikiem spalinowym. Pojazd dostosowany jest do jazdy w trudnym terenie, ale też po drogach publicznych. Dzięki czterem kołom wyposażonym w szerokie opony jest on w stanie przebrnąć przez piaszczyste i błotniste tereny, a nawet przez zbiorniki wodne.

Sterowanie odbywa się z użyciem kierownicy podobnej do tych, jakie widzimy w motocyklach. Miłośnicy czterokołowców uwielbiają zastrzyk adrenaliny, który zapewnia im jazda. Wycieczki na quadach są znakomitą okazją do obcowania z przyrodą. Maszyny używane są powszechnie przez służby ratownicze, straż i wojsko.

Troszkę historii quadów

Dokładna historia quadów nie jest prosta do ustalenia. Jest dużo teorii dotyczących tego, w jaki sposób doszło do ich powstania. Jedna z wersji mówi, że w 1967 roku pewien inżynier z koncernu Hondy zbudował czterokołowiec na podstawie motocyklu budowanego w fabrykach Hondy. Zamiast tylnego koła w motocyklu zamontował oś, na której zamocowane były dwa spore koła.

Pojazd jak się okazało nadzwyczaj dobrze sobie radził z jazdą po terenie. Wynalazek był następnie równolegle rozwijany przez reprezentantów przeróżnych koncernów. Jego rozwój spowodował powstanie ATV znanych we współczesnej wersji. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek zajmujących się konstruowaniem czterokołowców jest amerykański koncern Polaris.

Dostępne typy quadów

Producenci czterokołowych pojazdów produkują je w trzech głównych kategoriach. Pierwszą z nich są ATV sportowe. Ich rama jest wzmocniona. Dodatkowo konstrukcja wyposażona jest w elementy amortyzujące, będące w stanie przetrwać skoki maszyny na różnych typach nawierzchni. Zasilane są przez potężne silniki pozwalające na sprawną jazdę w pagórkowatych terenach o grząskiej, błotnistej nawierzchni.

Czterokołowce w wersji rekreacyjnej przeznaczone są do jazdy w trochę łatwiejszych warunkach. Zastać można je na leśnych ścieżkach, łąkach i polach. Dostępne są modele z napędem na tylną oś bądź obie. Zazwyczaj służą do przewożenia jednej osoby, jednakże na rynku dostępne są wersje mogące zmieścić nawet cztery osoby. Z tego powodu nadają się dla rodzin pragnących spędzić trochę czasu wspólnie.

Quady terenowe, nazywane także przeprawowymi, dostosowane są do najcięższych warunków. Są dużo cięższe z racji wyposażenia w niezwykle mocne zawieszenie i silniki o dużej pojemności generujące moc zbliżającą się nawet do 100 koni mechanicznych. Maszyny tego typu są w stanie wspinać się pod bardzo spadziste podjazdy jak również przeprawiać się przez rwące rzeki.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Paweł Kołodziej

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

ATV (all - terrain vehicle), to znaczy quady, stały się w ciągu ostatniej dekady niesłychanie popularne w naszym kraju. Polacy uwielbiają dreszczyk emocji, który są im w stanie dostarczyć czterokołowce. Pojazdy te dają radę przejechać nawet przez bardzo trudne tereny. Dziś można je dostrzec nie tylko w lesie, ale również na ulicach. Czym tak naprawdę są ATV?Quad jest pojazdem wyposażonym w cztery koła, czasami trzy. Napędzany jest silnikiem spalinowym. Pojazd dostosowany jest do jazdy w trudnym terenie, ale też po drogach publicznych. Dzięki czterem kołom wyposażonym w szerokie opony jest on w stanie przebrnąć przez piaszczyste i błotniste tereny, a nawet przez zbiorniki wodne.Sterowanie odbywa się z użyciem kierownicy podobnej do tych, jakie widzimy w motocyklach. Miłośnicy czterokołowców uwielbiają zastrzyk adrenaliny, który zapewnia im jazda. Wycieczki na quadach są znakomitą okazją do obcowania z przyrodą. Maszyny używane są powszechni...