Jaką gitarę wybrać na początek? Klasyczną, akustyczną czy elektryczną?

Pierwsza gitara jest najważniejsza dla wielu doświadczonych muzyków. To z nią stawiali pierwsze kroki w grze, a także tworzyli wspomnienia. Dlatego tak istotny jest wybór i podjęcie jak najlepszej decyzji. Dobra gitara będzie służyła na lata, a także nie zniechęci do gry nawet początkujących. 

Jak wybrać gitarę dla początkującego?

W sieci znajdziemy dużo poradników oraz artykułów, na jakiej gitarze powinniśmy zacząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, tymczasem według mnie najistotniejsze jest która gitara nam się podoba i na jakiej chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy w przyszłości potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków oraz ciężej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki oraz przyjemność z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy znakomici w kawałkach SOAD bądź AC/DC oraz odwrotnie. Można powiedzieć, że są to nieco inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak będziemy zdobywać na każdym oddzielnie.

Gitara klasyczna – czym się charakteryzuje?

Jest to najpopularniejszy model gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest stosunkowo tania w porównaniu do innych, to jeszcze dość lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki bądź inne imprezy.

Kolejnym plusem dla wielu ludzi może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, doskonale nadające się do muzyki klasycznej lub flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie z reguły są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych właścicieli gitar. Plusem może być także szerszy gryf, zmniejszy nam to problem z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Kto powinien wybrać gitarę akustyczną?

Podstawową różnicą między gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, które dają mocniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, doskonale nadające się do silnego wokalu. Z racji tego osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej decydują się na ten model. Są trochę cięższe oraz mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – dla kogo będzie idealna?

Instrument bazowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W porównaniu do wyżej wymienionych można śmiało stwierdzić, że wygląda odjazdowo. Wąski, wygięty gryf oraz do tego interesujący szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona użycia wzmacniacza, jaki dodatkowo powinniśmy kupić i co powiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa i dźwięki przednie, ale powinno się pamiętać o właściwym wyposażeniu.

Jaką gitarę zakupić dla swojego dziecka?

Jeśli Twoje dziecko zainteresowało się grą na instrumencie i wybrało właśnie gitarę, powinieneś zakupić mu model dopasowany do jego wieku. Wybierzcie się wspólnie do sklepu muzycznego i wypróbujcie różne rodzaje instrumentów. Pamiętaj, że jeśli będzie zbyt ciężki, Twoja pociecha może szybko zniechęcić się do gry. Wybierzcie struny nylonowe, ponieważ metalowe mogą poranić skórę palców.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Sobiesław Michalski

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Pierwsza gitara jest najważniejsza dla wielu doświadczonych muzyków. To z nią stawiali pierwsze kroki w grze, a także tworzyli wspomnienia. Dlatego tak istotny jest wybór i podjęcie jak najlepszej decyzji. Dobra gitara będzie służyła na lata, a także nie zniechęci do gry nawet początkujących. Jak wybrać gitarę dla początkującego?W sieci znajdziemy dużo poradników oraz artykułów, na jakiej gitarze powinniśmy zacząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, tymczasem według mnie najistotniejsze jest która gitara nam się podoba i na jakiej chcemy grać.Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy w przyszłości potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków oraz ciężej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nau...