Mechanik samochodowy - jakie są możliwości zatrudnienia?

Mechanik samochodowy to fachowiec, który naprawia oraz dokonuje przeglądu i konserwacji pojazdów. Już z samej definicji można wywnioskować, że jest to zawód zdecydowanie na czasie. Samochody raczej nigdy nie znikną z dróg, a więc usługi mechanika zawsze będą potrzebne. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie kwalifikacje należy zdobyć, aby wykonywać taką pracę oraz gdzie można zdobyć potencjalne zatrudnienie.

Czym zajmuje się mechanik samochodowy?

Mówiąc wprost, jest to oczywiście naprawa samochodów. Odpowiedź jest prawidłowa, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed rozpoczęciem napraw specjalista musi zdiagnozować usterkę. Czasem jego zadanie na tym się kończy.

Mechanik powinien być w stanie kooperować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania zakładu pracy. Prócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym określonych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza bieżące wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Musi potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt diagnostyczny. Często dodatkowo komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Co zrobić, aby znaleźć pracę jako mechanik samochodowy?

Najbardziej modną ścieżką rozwoju w tym zawodzie jest ukończenie szkoły zawodowej lub technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent w tej dziedzinie odkrywają na przykład w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest także samoukami. Często młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motorów, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować tego typu naprawy na własną rękę.

Dla pracodawcy najważniejsze są kompetencje. Zawód lub tytuł można uzyskać w międzyczasie. Bez zapału do pracy z pojazdami to się nie uda. Ten element jest najważniejszy.

Z jakimi warunkami pracy mają styczność mechanicy samochodowi?

Ciężar, jakim charakteryzują się samochody oraz ich rozmiary, sprawiają, że to mechanik bardzo często musi dostosować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tego powodu niezwykle często odbywa się w pozycji leżącej pod samochodem, stojąc z głową skierowaną w górę pod podnośnikiem i w kanale warsztatowym bądź w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Zdrowy kręgosłup może być bardzo przydatny, ażeby bez większych problemów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są bardzo ciężkie. Ich instalacja może wymagać znacznej siły oraz dobrej kondycji. Trzeba uważać oraz zabezpieczać się przed tym, ażeby nic nie przygniotło nam ręki.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie mechanika samochodowego?

Fachowiec, który zdobył kwalifikacje w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych, może sam otworzyć własny warsztat lub szukać zatrudnienia w warsztatach prowadzonych przez innych mechaników. Może znaleźć wakat także w serwisach samochodowych, wypożyczalniach aut, firmach transportowych posiadających własny serwis, firmach kurierskich, salonach sprzedaży samochodów, czy stacjach kontroli pojazdów.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Paweł Kołodziej

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Mechanik samochodowy to fachowiec, który naprawia oraz dokonuje przeglądu i konserwacji pojazdów. Już z samej definicji można wywnioskować, że jest to zawód zdecydowanie na czasie. Samochody raczej nigdy nie znikną z dróg, a więc usługi mechanika zawsze będą potrzebne. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie kwalifikacje należy zdobyć, aby wykonywać taką pracę oraz gdzie można zdobyć potencjalne zatrudnienie.Czym zajmuje się mechanik samochodowy?Mówiąc wprost, jest to oczywiście naprawa samochodów. Odpowiedź jest prawidłowa, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed rozpoczęciem napraw specjalista musi zdiagnozować usterkę. Czasem jego zadanie na tym się kończy.Mechanik powinien być w stanie kooperować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania zakładu pracy. Prócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym określonych układów takich jak: hamul...