Samochód elektryczny – czy warto go kupić?

W związku z tym, że paliwa samochodowe nie są nieskończone, wiele osób obawia się, że niedługo nastąpi moment w którym zapasy się skończą. Mówi się także o tym, że mogą przyczyniać się do pogłębiania efektu cieplarnianego. Dobrą alternatywą są samochody elektryczne, które są uznawane za przyszłość motoryzacji. Dlaczego tak jest?

Samochód elektryczny – przełom na rynku motoryzacji 

Powstanie marki Tesla było ponoć podyktowane zakończeniem projektu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one wydzierżawione w ramach procesu dopracowywania produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody wróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Popularne w tym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na zabicie pomysłu EV1. Tesla ma być ripostą sugerującą, że samochody elektryczne mają sens.

Obecnie w ciągu roku wyprodukować można ich około 300 tys. Tesle wytwarzane są w trzech zakładach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest niemalże 38 tys. pracowników. Koncern stara się samodzielnie produkować elementy niezbędne do produkcji pojazdów. Analogicznie prezentowały się początki działalności Henry’ego Forda. Z tego powodu Elona Muska (współzałożyciela Tesli) porównuje się właśnie do Henry’ego Forda.

Jakie zmiany wprowadziły samochody elektryczne?

Pierwszym produktem spod skrzydła Tesli był Roadster. Jako pierwowzór dla tego modelu zastosowano elektryczny samochód AC Propulsion tzero. Zastąpiono w nim ołowiowe akumulatory litowo-jonowymi. W dalszym okresie po nawiązaniu kooperacji z Lotusem wykorzystano podzespoły modelu Lotus Elise do zbudowania nadwozia dla Roadstera. W 2008 roku samochód trafił na taśmę produkcyjną.

Gotowe nadwozie od Lotusa wyposażono w elektryczny napęd. Tak skonstruowany samochód pokonał 501 km na jednym ładowaniu, bijąc tym samym rekord świata w zasięgu seryjnych samochodów elektrycznych. W 2010 roku Roadster zwyciężył jako pierwszy samochód elektryczny w rajdzie Monte Carlo Alternative Energy Rally.

W 2014 roku w ofercie koncernu pojawił się model S, w 2015 SUV oznaczony, jako X, a w roku 2016 model klasy średniej o oznaczeniu 3. Ostatni z początku oznaczony miał być literą E. Nie zgodził się na to Ford, który literą E sygnuje serię swoich furgonetek. 3 w nazwie modelu jest kompromisem. Do gremia pojazdów Tesli dołączyć miał także okazały SUV o oznaczeniu Y. Nazwy ustawione razem miały składać się w napis “S3XY” wyglądający niezwykle podobnie do popularnego w popkulturze określenia SEXY. Pobudzać może to skojarzenie, że takie właśnie są samochody elektryczne.

Samochód elektryczny – co jeszcze się zmieni?

Tesla pragnąc się rozwijać, swoje auta oferuje początkowo bogatym klientom. Po dopracowaniu i rozwoju technologii obmyślana jest produkcja modeli w bardziej przystępnych cenach. Jest to metoda bliźniaczo podobna do działań Henry’ego Forda w startowych latach aktywności jego marki.

Samochody spod szyldu Tesli sprzedawane są przez stronę internetową, a także sieci placówek koncernu. Nie można ich zakupić od niezależnych dealerów. Elon Musk planował w 2018 roku uproszczenie procesu kupowania Tesli. Ma się on ostatecznie odbywać poprzez zatwierdzenie na stronie internetowej. Niepotrzebne mają być w związku z tym umowy sprzedaży.

Nowoczesne technologie to coś, co charakteryzuje markę Tesla. Według Elona Muska w przyszłości możemy spodziewać się autopilota, który całkowicie autonomicznie będzie prowadził pojazd, a nie częściowo jak do tej pory. Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do tych rozwiązań, lecz inni są zachwyceni. 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Paweł Kołodziej

Komentarze

Rafał Ostrowski

Bardzo chętnie bym sobie chociaż takim pojeździł, żeby mieć porównanie.

2022-03-17
0 0

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

W związku z tym, że paliwa samochodowe nie są nieskończone, wiele osób obawia się, że niedługo nastąpi moment w którym zapasy się skończą. Mówi się także o tym, że mogą przyczyniać się do pogłębiania efektu cieplarnianego. Dobrą alternatywą są samochody elektryczne, które są uznawane za przyszłość motoryzacji. Dlaczego tak jest?Samochód elektryczny – przełom na rynku motoryzacji Powstanie marki Tesla było ponoć podyktowane zakończeniem projektu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one wydzierżawione w ramach procesu dopracowywania produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody wróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Popularne w tym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na zabicie pomysłu EV1. Tesla ma być ripostą sugerującą, że samochody elektryczne mają sens.Obecnie w ciągu roku wyprodukować można ich około 300 tys. Tesle wytwarzane są w trzech zakładach na terenie USA. ...