Sauna w domu - co należy wiedzieć o sposobie wykonania i kosztach montażu?

Czy cenisz sobie dbanie o własne zdrowie? A może zwyczajnie chcesz postawić na relaks i wyciszenie w ciepłej saunie, ale brakuje Ci czasu na to, aby regularnie korzystać z saun na publicznych basenach? Nic straconego! Taką saunę możesz mieć we własnym domu lub ogrodzie. Musisz tylko zapoznać się wcześniej z ważnymi informacjami odnośnie tego, dla kogo jest sauna i jakie są jej rodzaje. Poniższy artykuł przybliży Ci także szacunkowe koszty. 

Sauna — czym jest i jakie ma działanie na organizm?

Sauny to wnętrza gdzie ludzie wystawiają swoje ciała na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco i relaksująco. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni oraz usprawniają kondycję skóry. Ze względu na zbawienne działanie sauny są bardzo popularne w obiektach sportowych, centrach SPA i hotelach.

Kąpiele parowe przeprowadzać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się sposobem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci zbudowania sauny warto pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Można wówczas zaplanować osobne pomieszczenie albo dużą łazienkę, w jakiej zdoła się ona zmieścić.

Z jakimi rodzajami saun można się najczęściej spotkać?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para dostarczana jest w nich za pomocą parowników. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura panująca we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra — jest rodzajem sauny parowej. Para w niej produkowana jest za pomocą pieca oraz gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury są w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – określana również jako fińska. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są tą samą metodą jak w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności na poziomie 25%. Osiągane jest to przy pomocy urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Jak wybrać rodzaj sauny do swojego domu?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna działa na niesłychanie wysokich temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla niektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na problemy mięśniowe, walczących z otyłością oraz z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów uzdrawiających na problemy skórne. Pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednak wskazane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym wyjściem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu przez pocenie się spowodowane podgrzaniem tkanek organizmu poprzez fale podczerwone.

Jakie elementy należy zakupić, chcąc posiadać własną saunę i jakie są ich koszty?

Koszt własnej sauny można zamknąć w 10 tys. zł. Poniżej wyszczególniamy, co dokładnie składa się na koszt budowy takiej sauny:

  • kabina sauny — tutaj są 2 opcje do wyboru, kabinę możemy wybudować od podstaw lub zakupić gotową. Koszt będzie zależał od rodzaju drewna, z jakiego będzie wykonana oraz ilości przeszkleń. Zazwyczaj cena ta oscyluje w granicach 4-5 tys. zł.
  • piec — średnia cena pieca to 1500 zł.
  • siedziska lub leżaki — droższa wersja to siedziska prefabrykowane (średnio 2 tys. zł.), a tańsza to siedziska wykonane z desek.
  • szklane drzwi do sauny — wyglądają podobnie jak drzwi do kabiny prysznicowej, a ich średni koszt to około 500 zł.
  • oświetlenie — to zdecydowanie najniższy koszt, gdyż może wynieść już od kilkudziesięciu zł.

 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Kacper Kwiatkowski

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii

Czy cenisz sobie dbanie o własne zdrowie? A może zwyczajnie chcesz postawić na relaks i wyciszenie w ciepłej saunie, ale brakuje Ci czasu na to, aby regularnie korzystać z saun na publicznych basenach? Nic straconego! Taką saunę możesz mieć we własnym domu lub ogrodzie. Musisz tylko zapoznać się wcześniej z ważnymi informacjami odnośnie tego, dla kogo jest sauna i jakie są jej rodzaje. Poniższy artykuł przybliży Ci także szacunkowe koszty. Sauna — czym jest i jakie ma działanie na organizm?Sauny to wnętrza gdzie ludzie wystawiają swoje ciała na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco i relaksująco. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni oraz usprawniają kondycję skóry. Ze względu na zbawienne działanie sauny są bardzo popularne w obiektach sportowych, centrach SPA i hotelach.Kąpiele parowe przeprowadzać można w saunach o rozmaitej konstrukc...